Regulamin obowiązuje od dnia 16.11.2020 r.
Przepisy niniejszego Regulaminu mają na celu ochronę mienia Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława” Spółka z o.o., utrzymanie bezpieczeństwa, porządku, higieny i estetyki budynków i ich otoczenia, zapewnienie zgodnego współżycia mieszkańców oraz zasad utrzymania porządku i czystości na nieruchomościach, których właścicielem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Spółka z o.o., zlokalizowanych przy ul. Kolorowej 1, Kolorowej 3, Kolorowej 23, Piotrkowskiej 56, Piotrkowskiej 58, Piotrkowskiej 66, Piotrkowskiej 68, Piotrkowskiej 70, Piotrkowskiej 72, Piotrkowskiej 74.
I. PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
Postanowienia Regulaminu określają prawa i obowiązki Najemców lokali mieszkalnych (lokali) i garaży w budynkach, których właścicielem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława" Spółka z o.o. w Gdańsku ul. Szczygla 1, zwane dalej „Właścicielem”.
§ 2
Najemca jest odpowiedzialny za przestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu przez wszystkie osoby, które wraz z nim korzystają z lokalu lub z garażu (członkowie rodziny, domownicy, goście, itp.).
§ 3
Pod pojęciem Najemcy należy rozumieć również osoby zajmujące lub użytkujące lokale mieszkalne lub garaże na innych zasadach niż umowa najmu lub korzystające z lokali lub garażu bez tytułu prawnego.
II. OBOWIĄZKI NAJEMCY
§ 1
1. Lokal mieszkalny może być używany tylko zgodnie z jego przeznaczeniem.
2. Garaż może być używany tylko do przechowywania pojazdów. Zabrania się wykorzystywania garażu niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. jako pomieszczenie składowe czy warsztatowe.
§ 2
Najemca jest zobowiązany utrzymywać lokal, garaż oraz pomieszczenia, do używania, których jest uprawniony we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym.
Najemca jest zobowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją elementy wyposażenia oraz części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak: dźwigi osobowe, korytarze i klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku, w tym obiekty małej architektury.
§ 3
Najemca jest zobowiązany do naprawienia wszelkich szkód w lokalu, garażu, budynku lub jego otoczeniu powstałych z jego winy lub osób przebywających w użytkowanym lokalu, garażu lub budynku. W przypadku stwierdzenia dokonania przez Najemcę lub osoby z nim zamieszkałe lub przebywające w użytkowanym przez Najemcę lokalu czy garażu aktów wandalizmu kosztami naprawy obciążony będzie Najemca wraz ze sprawcami.
§ 4
W celu usunięcia awarii Najemca lokalu, garażu zobowiązany jest w wyznaczonych terminach udostępnić lokal, pomieszczenia do niego przynależne i garaż firmie konserwacyjnej wykonującej prace naprawcze na zlecenie Właściciela. Ponadto w wyznaczonych terminach Najemca zobowiązany jest udostępnić lokal, pomieszczenia do niego przynależne i garaż w celu kontroli lub odczytów urządzeń pomiarowych.
§ 5
Wszelkie uszkodzenia instalacji będących elementami części wspólnych budynku, między innymi elektrycznej, wodnej, a także uszkodzenia wspólnych elementów wyposażenia budynku winny być natychmiast zgłaszane Właścicielowi.
§ 6
Wszelkie uszkodzenia w budynku, w lokalach oraz garażach należy zgłaszać w siedzibie Właściciela bezpośrednio, w formie pisemnej lub elektronicznej. Możliwe jest dokonanie zgłoszenia telefonicznie, przy czym należy je potwierdzić w formie wskazanej w zdaniu pierwszym.
III. PODSTAWOWE ZASADY W ZAKRESIE WSPÓŁŻYCIA NAJEMCÓW
§ 1
Ze względu na bezpieczeństwo, ochronę mienia i utrzymanie czystości pomieszczeń wspólnego użytku, drzwi wejściowe do budynków wyposażonych
w domofony winny być zawsze zamknięte. Nie należy wpuszczać do budynku osób nieznanych.
§ 2
Wszelkie czynności związane z wykonywaniem robót budowlanych, używaniem elektronarzędzi, narzędzi ręcznych i innych powodujących hałas lub w inny sposób zakłócających spokój mogą być wykonywane od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-19.00, a w soboty w godz. 09.00 – 13.00. Nie dotyczy to prac przy usuwaniu awarii w budynku, lokalu lub garażu przez firmę konserwacyjną wykonującą prace na zlecenie Właściciela.
§ 3
Zakazuje się wrzucania odpadów budowlanych do pojemników na śmieci i odpady. Najemca wykonujący remont lokalu, garażu winien wrzucać odpady budowlane do specjalnego kontenera zamówionego na własny koszt i ustawionego przy śmietniku na czas robót uzgodniony z Właścicielem.
§ 4
Najemca, który wnosząc lub wynosząc materiały remontowe, narzędzia, sprzęt, bądź z innych przyczyn spowodował zanieczyszczenie klatki schodowej lub innych pomieszczeń wspólnych, obowiązany jest niezwłocznie usunąć te zanieczyszczenia.
§ 5
Trzepanie i czyszczenie dywanów, pościeli i odzieży może odbywać się wyłącznie przy trzepaku lub w wyznaczonym miejscu od poniedziałku do soboty w godzinach 09.00 – 19.00, z wyjątkiem dni świątecznych.
§ 6
Najemca obowiązany jest przestrzegać czystości i porządku w pomieszczeniach służących do wspólnego użytku mieszkańców oraz w otoczeniu budynku. Nie należy niszczyć trawników, zieleni oraz dewastować urządzeń infrastruktury technicznej i obiektów małej architektury.
§ 7
Balkony winny być utrzymane w czystości i porządku. Zabrania się przechowywania na balkonach i umieszczania na elewacji budynku przedmiotów oszpecających wygląd budynku oraz umieszczania jakichkolwiek urządzeń, w tym: anten satelitarnych. Suszarki na bieliznę nie mogą być umieszczane poza obrysem balkonu lub na elewacji budynku. Zabrania się instalowania na tarasach i balkonach basenów wypełnionych wodą bez względu na obciążenie i innych urządzeń powodujących obciążenie stropu przekraczające 150 kg/m2.
§ 8
Zabrania się montażu jakichkolwiek elementów do balustrad balkonów (np. pojemniki na kwiaty) w sposób powodujący uszkodzenie powierzchni balustrad (powłok malarskich, warstwy ocynku) oraz zagrażający bezpieczeństwu osób trzecich. Zabrania się ustawiania pojemników na kwiaty i innych przedmiotów na zewnętrznych parapetach okiennych oraz po zewnętrznej stronie balustrad balkonów, a w obrębie balkonów podwieszania pojemników na kwiaty do płyty wyższej kondygnacji.
§ 9
Zabrania się grillowania i organizowania głośnych imprez na tarasach, balkonach
i w otoczeniu budynku, w tym na obiektach małej architektury.
§ 10
Zakazuje się wystawiania przed mieszkanie i pozostawiania śmieci na klatkach schodowych, w pomieszczeniach służących do wspólnego użytku mieszkańców oraz w otoczeniu budynku. Śmieci i odpadki należy wrzucać do pojemników przeznaczonych do tego celu, stosując się do zasad segregacji odpadów.
§ 11
Zabrania się wyrzucania przez okna i z balkonów wszelkich śmieci, a w szczególności butelek, puszek, żywności, opakowań i niedopałków. Zabrania się dokarmiania ptaków na parapetach okien, balkonach, rozkładania jedzenia na trawnikach wokół budynków oraz wszelkiego dokarmiania dzikich zwierząt.
§ 12
W lokalach mieszkalnych, garażach, pomieszczeniach służących do wspólnego użytku mieszkańców, pomieszczeniach piwnicznych, w obrębie klatek schodowych oraz korytarzy i na balkonach nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych, w tym wybuchowych lub stanowiących zagrożenie pożarowe (np. butli z gazem), żrących lub cuchnących.
§ 13
Zabrania się palenia tytoniu na klatkach schodowych, korytarzach, w windach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych i innych pomieszczeniach wspólnego użytku.
§ 14
Zabrania się zastawiania korytarzy, klatek schodowych i innych dróg komunikacyjnych przedmiotami wyposażenia lokali, garaży, materiałami budowlanymi, wózkami, rowerami
i innymi przedmiotami utrudniającymi komunikację i ewakuację.
§ 15
Zabrania się manipulowania w tablicach rozdzielczych prądu elektrycznego, instalacjach przeciwpożarowych, oddymiających i innych instalacjach znajdujących się w klatkach schodowych i pomieszczeniach do tego przeznaczonych. Osoby nieprzestrzegające tego zakazu, w przypadku spowodowania awarii, będą obciążone kosztami ich usunięcia.
§ 16
Zabrania się zabaw dzieci w miejscach do tego nie przeznaczonych (klatki schodowe, korytarze, piwnice, parkingi, itp.). Rodzice i opiekunowie winni sprawować pełny nadzór nad miejscem zabaw dzieci.
§17
1. Parkowanie samochodów osobowych i innych pojazdów może odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych i zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
2. Zabrania się:
a) wjeżdżania samochodami i pojazdami jednośladowymi (z wyłączeniem rowerów) na chodniki i alejki pomiędzy budynkami;
b) parkowania pojazdami na drogach dojazdowych do trafostacji, hydrantów i punktów gromadzenia odpadów (wiat śmietnikowych);
c) mycia, wykonywania napraw i przeglądów pojazdów oraz długotrwałego rozgrzewania lub próbowania silników spalinowych (samochodów, motocykli, motorowerów);
d) parkowania (porzucania) pojazdów nieużywanych lub wraków.
§ 18
Zabrania się przechowywania pojazdów wyposażonych w zbiornik na paliwo oraz pojazdów
z napędem akumulatorowym w piwnicach budynku, komórkach gospodarczych, na korytarzach klatek schodowych, w wózkarniach lub na balkonach.
§ 19
Cisza nocna obowiązuje w godzinach 22.00 – 06.00. W tym czasie należy ściszyć odbiorniki audiowizualne, zaniechać głośnych rozmów, śpiewów, tańców, itp. zakłócających spokój innych mieszkańców budynku.
§ 20
Zabrania się utrudniania dostępu, w tym wymontowywania i zmiany zamków do pomieszczeń służących do wspólnego użytku mieszkańców (np. do przechowywania wózków, rowerów).
§ 21
1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do zapewnienia ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością tych zwierząt dla innych ludzi in. poprzez:
a) sprawowanie opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwości dla zwierząt i ludzi,
b) natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta, zarówno z pomieszczeń wspólnego użytku (klatki schodowe, windy) jak i też z terenów zielonych, dróg, chodników i obiektów małej architektury;
c) niedopuszczanie do zakłócania ciszy i spokoju przez zwierzęta,
d) wyprowadzanie psów wyłącznie pod opieką osób dających gwarancję opanowania psa w momencie rozdrażnienia,
e) wyprowadzanie psa na smyczy lub w kagańcu, a psa rasy uznawanej za agresywną lub psa w typie tej rasy – na smyczy i w kagańcu.
2. Zabrania się:
a) wprowadzania zwierząt domowych do piaskownic, na place zabaw dla dzieci, oraz na trawniki pomiędzy budynkami,
b) utrzymywania zwierząt domowych w mieszkaniach w ilościach stwarzających uciążliwości dla zamieszkujących w nich ludzi, w szczególności prowadzenia hodowli psów lub kotów.
§ 22Właściciel może zakazać Najemcy hodowli zwierząt domowych w wypadku nie wywiązywania się Najemcy z obowiązków ciążących na nim w zakresie właściwej opieki nad zwierzętami określonych przepisami lub na wniosek mieszkańców obawiających się o swoje bezpieczeństwo, a także, gdy hodowla prowadzona jest w celach zarobkowych.
IV. GOSPODAROWANIE ODPADAMI
§ 23
Zasady Ogólne
1. Obowiązkiem Najemców lokali mieszkalnych jest segregacja i wrzucanie odpadów do pojemników zlokalizowanych w wyznaczonych w tym celu punktach gromadzenia odpadów (wiatach śmietnikowych). W zasobach zarządzanych przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Spółka z o. o. stosuje się następujące pojemniki:
- pojemnik brązowy (z naklejką informującą o przeznaczeniu pojemnika) - na odpady BIO, które należy rozumieć jako odpady ulegające biodegradacji, w szczególności: obierki, odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, drobne gałęzie i skoszoną trawę, zabrudzone ręczniki i chusteczki papierowe, itp.;
- pojemnik niebieski (z naklejką informującą o przeznaczeniu pojemnika) – na PAPIER (opakowania z papieru i tektury, gazety, katalogi, czasopisma, zeszyty i książki, papier szkolny i biurowy, itp.);
- pojemnik żółty (z naklejką informującą o przeznaczeniu pojemnika) – na METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (złom żelazny i metale kolorowe, folię aluminiową, opróżnione puszki po żywności i napojach oraz zakrętki od słoików i metalowe kapsle, opróżnione i zgniecione butelki plastikowe, kartony po mleku i sokach i opakowania wielomateriałowe, opakowania plastikowe po chemii gospodarczej, kosmetykach, plastikowe torby, worki i folie, itp.);
- pojemnik zielony (z naklejką informującą o przeznaczeniu pojemnika) – na SZKŁO czyli opakowania szklane ze szkła kolorowego i bezbarwnego (opróżnione butelki po napojach,, puste słoiki bez zakrętek, szklane opakowania po kosmetykach, itp.);
- pojemnik szary (z naklejką informującą o przeznaczeniu pojemnika) - na odpady RESZTKOWE - to, czego nie można umieścić w pozostałych pojemnikach i co nie nadaje się do recyklingu.
2. Odpady niebezpieczne między innym: baterie, akumulatory, przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki, świetlówki, termometry, farby i rozpuszczalniki, chemikalia, stosowane w domu środki dezynfekcyjne i owadobójcze wraz z opakowaniami należy gromadzić oddzielnie i przekazywać je do unieszkodliwienia lub we wskazanych terminach przekazać przedstawicielowi Gdańskich Usług Komunalnych Sp. z o.o. (GUK Sp. z o.o.) w ramach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych lub dostarczyć bezpośrednio do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) Gdańsk, ul. Jabłoniowa 55. Harmonogram odbioru odpadów niebezpiecznych jest umieszczony na stronie internetowej: www.czystemiasto.gdansk.pl.
3. Odpady gabarytowe, m. in. meble czy zużyte opony zbierane są osobno, we wskazanych terminach. Harmonogram odbioru odpadów gabarytowych jest umieszczony na stronie internetowej www.czystemiasto.gdansk.pl.
4. Odpady budowlane i rozbiórkowe należy zebrać i przekazać firmie odbierającej takie odpady lub odwieźć je własnym transportem do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) Gdańsk, ul. Jabłoniowa 55.
5. Zużyty sprzęt RTV i AGD należy nieodpłatnie przekazać przedstawicielowi Gdańskich Usług Komunalnych Sp. z o.o. (GUK Sp. z o.o.) w ramach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych, dostarczyć bezpośrednio do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) Gdańsk, ul. Jabłoniowa 55 lub oddać do sklepu przy zakupie nowego urządzenia.
6. Należy dbać o czystość i porządek w punktach gromadzenia odpadów (wiatach śmietnikowych) oraz o mienie w nich znajdujące się. Zabrania się wrzucania do pojemników materiałów łatwopalnych, które mogą wywołać pożar.
7. Zabrania się pozostawiania nieczystości przed punktami gromadzenia odpadów (wiatami śmietnikowymi) oraz w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
8. Wykaz punktów gromadzenia odpadów zamieszczony jest na końcu do Regulaminu.
§ 24
Opłaty
1. Wysokość opłat za odbiór odpadów komunalnych ustala Rada Miasta Gdańska.
2. Opłatę wnosi się łącznie z opłatą za użytkowanie lokalu mieszkalnego w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca, zgodnie z zawartą umową najmu.
3. Zwolnienie z opłaty za odbiór odpadów komunalnych z tytułu czasowego niezamieszkania przez okres dłuższy niż 1 pełen miesiąc kalendarzowy następuje wyłącznie na podstawie złożonej deklaracji w siedzibie Właściciela.
4. W przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów przez firmę świadczącą usługi w zakresie odbierania odpadów wydawana jest decyzja zmieniająca stawkę opłaty, o czym Najemcy są informowani pisemnie.
V. USTALENIA KOŃCOWE
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, oraz Ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 611), ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. z 2020 poz. 1439) oraz inne powszechnie obowiązujące przepisy.
2. Najemcy lokali mieszkalnych i wszystkie osoby z nimi zamieszkujące oraz Najemcy garaży zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i jego przestrzegania.
3. Wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko zasadom używania lokali i porządku domowego, wywoływanie swoim zachowaniem zgorszenia u innych mieszkańców lub utrudnianie im korzystania z lokali, może skutkować wypowiedzeniem umowy najmu.
Wykaz punktów gromadzenia odpadów dla poszczególnych budynków, których właścicielem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Spółka z o. o.
Zielone Wzgórze:
- Kolorowa 1 - pojemniki usytuowane przy klatce "F" budynku przy ul. Srebrnej 9,
- Kolorowa 3 - pojemniki usytuowane od strony balkonów budynku przy ul. Kolorowej 7,
- Kolorowa 23 - pojemniki usytuowane od strony klatki schodowej "A" przy ul. Kolorowej 25.
Ujeścisko:
- Piotrkowska 56 i 58 - pojemniki usytuowane od szczytu budynku, od strony klatki schodowej "B" budynku przy ul. Piotrkowskiej 56,
- Piotrkowska 66 - pojemniki usytuowane od szczytu budynku, od strony klatki schodowej "B" budynku przy ul. Piotrkowskiej 66,
- Piotrkowska 68 - pojemniki usytuowane od strony klatki schodowej "B" budynku przy ul. Piotrkowskiej 68,
- Piotrkowska 70 - pojemniki usytuowane od szczytu budynku, od strony klatki schodowej "A" budynku przy ul. Piotrkowskiej 70,
- Piotrkowska 72 - pojemniki usytuowane od szczytu budynku, od strony klatki schodowej "A" budynku przy ul. Piotrkowskiej 72,
- Piotrkowska 74 - pojemniki usytuowane od szczytu budynku, od strony północnej budynku przy ul. Piotrkowskiej 74.